Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Форос

Административно-территориальное деление

Форос (укр. Форос) — поселок, городского типа, центр поселкового совета, подчинен Ялтинскому городскому совету Автономной Республики Крым.

Форосскому поселковому совету подчинены поселок городского типа Санаторное и поселок Олива.

История городов и сел УССР 1971 год

Форос — селище міського типу (з 1962 року), центр селищної Ради, курорт. Розташований за 40 км від Ялти, біля підніжжя Байдарського перевалу. Є пристань. Населення —1400 чоловік. Селищній Раді підпорядковані населені пункти Санаторний і Олива.

У Форосі розміщується санаторій «Форос» кліматотерапевтичного профілю на 400 місць, піонерський табір на 150 місць. Щорічно у Форосі відпочивають близько 6,5 тис. чоловік За високі трудові показники у соціалістичному змаганні 67 чоловік обслуговуючого персоналу санаторію відзначено орденами й медалями СРСР. Працюють восьмирічна школа, у якій 15 вчителів навчають 250 дітей, клуб з кінозалом кінотеатр, дитячий комбінат, павільйон побутового обслуговування, плавальний басейн.

Форос виник на місці генуезької колонії Форії, зазначеної вже на мореплавних картах XIII ст. Гадають, що ще раніше тут існувало грецьке поселення («форос» — у перекладі з давньогрецької означає «дань», «подать»). Радянську владу встановлено у січні 1918 року. Вперші ж дні після визволення Криму від білогвардійців у Форосі був відкритий госпіталь для воїнів Червоної Армії. 183 жителі селища билися з ворогом у роки Великої Вітчизняної війни, 75 чоловік з них загинуло у боротьбі з гітлерівцями, 56 — нагороджено орденами й медалями.

1889 року у Форосі збудовано палац (тепер корпус санаторію «Форос»). Навколо палацу закладено парк, який за комплексністю рослин, оригінальністю їх компонування та умілим використанням ландшафтних елементів є видатним садово-парковим витвором. Пам’ятником архітектури є фороська церква, споруджена 1892 року за проектом М.М. Чагіна, її стіни розписували видатні художники К.Є. Маковський та А.І. Корзухін.

У 1932—1936 pp. періодично у Форосі на дачі «Теселі» жив О.М. Горький. Тут він написав останню частину роману «Життя Клима Самгіна».
На захід від Форосу знаходиться мис Сарнч. Це — найпівденпіша точка Кримського півострова і Європейської частини СРСР.

Большая Советская Энциклопедия 1969 — 1978 гг.

Форос — посёлок городского типа в Крымской области УССР. Подчинён Ялтинскому горсовету. Расположен в 50 км к Ю.-В. от Севастополя и в 45 км на Ю.-З. от Ялты. Санаторий.

Ваш комментарий