Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Дніпропетровська область

Районы области

Міста обласного значення

Історія области

Заселення краю, як свідчать результати археологічних досліджень, почалося близько 100 тис. років тому. Уздовж берегів Дніпра та Самари існує близько 80 місць, де знайдено крем’яні знаряддя праці, поселення доби палеоліту.

Територія області густо заселяється в епоху бронзи у VIII столітті до н.е. у степові райони Дніпропетровщини зі сходу прийшли скіфські племена. У цей час виникають перші залізодобувні рудні Криворіжжя.

У VI—VIII століттях на берегах Дніпра в межах області виникають перші оселі літописних слов’ян. У період Київської Русі (ІХ-ХІІ століття н.е.) по річці Дніпро проходив один з головних торговельних маршрутів середньовічної Східної Європи «З варяг у греки», який поєднував Балтійські країни з Кримом та столицею Візантії — Константинополем. Також по Дніпру йшли на візантійські прибережні міста і варязькі дружини з київськими князями на чолі. На теперішньому Монастирському острові у межах сучасного міста Дніпра згідно легенди з 880-х років існував візантійський монастир, де зупинялись правителі Русі Ольга та Володимир. Біля Дніпровських порогів печеніги вбили князя Святослава, який повертався з походу на Балкани. Також тут було місце збору загонів руських князів перед походом на схід, де згодом відбулася битва на річці Калка з полководцями Чингізхана у 1223 році.

Монголо-татарська навала 1239–1242 років спустошила і Придніпров’я. Ця територія стала місцем кочовищ азійських орд і надовго дістала назву «Дикого поля».

Нове заселення краю пов’язане з виникненням і розвитком козацтва, яке сформувалося в XV-XVI століттях на цих землях, стали кордоном між Великою князівством Литовським і Кримським ханством, що виникла. Територія Дніпропетровщини стала ядром земель Війська Запорізького. Із восьми Запорізьких Січ п’ять були на території області. Дніпропетровці по праву пишаються тим, що саме тут виникла одна із перших у Європі демократичних республік, якою, по суті, була Запорізька Січ.

У 1775 році згідно з наказом катерини II і ліквідації Січі землі запорізьких козаків були примусово передані до складу Новоросійської та Азовської губерній російської імперії, а самі козаки з 1792 (після чергової російсько-турецької війни) переселені на Кубань, де мали знову виконувати між внутрішніми областями імперії та войовничими кавказцями.

Завдяки політиці різноманітних пільг населення краю почало швидко зростати й у 1793 року вже налічувало 819 тис. людина. У жовтні 1802 р. була створена Катеринославська губернія, до складу якої увійшла і територія сучасної Дніпропетровської області. У другій половині XVIII та XIX столітті поступово зростає промисловість та торгівля. 1825 року на Катеринославщині було 38 підприємств, 1832 року — 54, 1854 року — 120 і 1860 — 288. Після реформи 1861 року губернія швидко перетворилася на центр промисловості Півдня країни. Чисельність населення різко зросла. Якщо 1884 року у губернії проживало 1400 тис. людина, то 1901 року — 2800 тис. людей.

Після відкриття А.Поля та початком промислового видобутку залізняку у Кривого Рогу прискорилося будівництво залізниць, нових підприємств видобувної, обробної та металургійної галузей промисловості. На початку XX століття Катеринославська губернія посідала перше місце в Україні за концентрацією промисловості. На 1 січня 1900 р. тут діяло 8 металургійних заводів-гігантів, побудованих переважно іноземними інвесторами.

У роки громадянської війни територія губернії неодноразово переходила з рук до рук.

Після Громадянської війни розпочалося відновлення краю.

У 1923-1925 роках у зв’язку з адміністративною реформою Катеринославська губернія була поділена на 7 округів, зокрема Катеринославський, Павлоградський, Криворізький. 1926 року Катеринославський округ об’єднаний з Павлоградським у Дніпропетровський. 27 лютого 1932 року на базі 5 округів була утворена Дніпропетровська область. Пізніше, у 1938 та 1939 роках, частина її території увійшла до складу новоствореної Запорізької, Миколаївської та Кіровоградської областей, і Дніпропетровська область набула сучасних кордонів.

У 2016 році обласний центр перейменовано на Дніпро.