Меню Закрыть меню Историко-генеалогическая
база данных Украины

Гавронщина

Административно-территориальное деление

Гавронщина (укр. Гавронщина) — село, центр сельского совета Макаровского района Киевской области. В ХІХ столетии село Киевского уезда Киевской губернии.

Село относится к историко-этнографическому региону Среднее Поднепровье (Надднепрянщина).

История городов и сел УССР 1971 год

Гавронщина — село, центр сільської Ради, розташоване на правому березі річки Здвижу, за 4 км від районного центру. До найближчої залізничної станції Клавдієве — 19 км. Населення — 1053 чоловіка. Поблизу села в значні поклади торфу, що використовуються для місцевих потреб. На пісках та ярах посаджено 560 га хвойних лісів.

У Гавронщині — центральна садиба колгоспу ім. Калініна, який має 2600 га землі, в т. ч. орної — 1561 га. Господарство спеціалізується на вирощуванні картоплі, льону, тваринництві. Розвинуто садівництво та городництво.

У селі є восьмирічна школа, клуб, бібліотека.

В 1848 році у Гавронщині відбулися селянські заворушення у зв’язку з введенням інвентарних правил. В січні—березні 1904 року тут розповсюджувалися соціал-демократичні листівки.

Під час німецько-фашистської окупації в Гавронщині діяла підпільна організація, яку очолювали П. І. Зименко і П. С. Новик. Вона об’єднувала 42 патріоти, в т. ч. 11 комуністів і 15 комсомольців.

За мужність і відвагу, виявлені на фронтах Великої Вітчизняної війни, 73 жителі села нагороджені орденами і медалями Союзу РСР.

Уродженцю Гавронщини М. П. Новику посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Похилевич Л. И. Сказания о населенных местностях Киевской губернии 1864 г.

Гавронщина (село приписано к Ильинской церкви м. Макаров) по обеим сторонам реки Здвижа, ниже м. Макарова в 3-х верстах. Жителей обоего пола 504; земли 2020 десятин. До 1816 года Гавронщина причислялась к Макаровскому имению. В этом году старшая дочь бывшего Киевского губернского предводителя дворянства (маршала) Казимира Росцишевского Людвика, вышла замуж под влиянием замечательных обстоятельств за князя Трубецкого и получила в приданное Гавронщину. Достопримечательности деревни составляют: дом помещицы, запасный хлебный магазин, медный завод (уже упраздненный) и три водяных мельницы, из коих одна крупчатка.

Ваш комментарий