Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Кодаки

Административно-территориальное деление

Кодаки (укр. Кодаки) — село, центр сельского совета Васильковского района Киевской области. В ХІХ столетии село Васильковского уезда Киевской губернии.

История городов и сел УССР 1971 год

Кодаки — село, центр сільської Ради, розташоване за 15 км від районного центру і за 1 км від автостради Київ—Одеса. Населення — 1986 чоловік. Сільраді підпорядковане с. Петрівське.

В Кодаках — центральна садиба колгоспу ім. Ілліча, земельні угіддя якого становлять 2783,1 га, в т. ч. 2500,2 га орної землі. Вирощують переважно зернові культури. Розвинуте м’ясо-молочне тваринництво. Допоміжні галузі господарства — садівництво та рибництво.

За успіхи в розвитку колгоспного виробництва у післявоєнні роки 187 чоловік нагороджено орденами й медалями СРСР, в т. ч. двічі звання Героя Соціалістичної Праці удостоєна О. К. Диптан, яка понад 30 років працює ланковою. Вона — депутат Верховної Ради УРСР 5-го і 6-го скликань, делегат XXIV з’їзду КПРС та XXIV з’їзду КП України. Орденом Леніна нагороджено О. І. Григоренко, О. Р. Червону, X. Н. Джиму, Н. П. Диптан.

У 1965 році за постановою уряду Української РСР в Кодаках розпочато будівництво експериментально-показового села. Першу чергу забудови закінчено до 50-річчя Радянської влади. Споруджено будинок культури на 600 місць, середню школу, лікарню на 100 ліжок, дитячий садок на 140 місць, торговий центр, будинок побутового обслуговування, адміністративний будинок, понад 100 житлових будинків; підведено газ, водопровід, каналізацію, заасфальтовано 4 км вулиць. У центрі села — пам’ятник В. І. Леніну, обеліск на честь радянських воїнів, які загинули в боях за визволення Кодаків від німецько-фашистських загарбників, а також бюст двічі Героя Соціалістичної Праці О. К. Диптан.

Назва села походить від татарського слова «кайдак», що означає ліс. У червні 1912 року в селі відбувся страйк селян, що працювали на буряковій плантації графині Браницької.

Похилевич Л. И. Сказания о населенных местностях Киевской губернии 1864 г.

Кодаки, село лежит между Мытницей и Ксаверовкой, немного в стороне от почтовой дороги, среди степи, в глубокой долине, орошаемой ручейками, здесь же начинающимися и в Стугну текущими. Жителей обоего пола 1269. Койдак по-татарски значит лес.Свято-Покровская деревянная, построена на возвышенности в 1782 году. Существовавшая до построения настоящей, стояла на северо-востоке от нынешней в 50 саженях. Об ней в визите 1746 года (Белоц. декан) пишется, как о существующей давно. Она была о трех куполах, дранью покрытых, два небольших колокола висели на столбах. Священником при ней был с 1743 года Феодор Сулыма, о коем в визите замечено, что он публично молился за заграничных епископов, то есть православных; за что, разумеется, подвергнут был взысканию. Кодацкая церковь по штатам причислена к 5-му классу; земли имеет 35 десятин.

3 комментария

  1. http://surnameindex.info/news:

    http://www.surnameindex.info/info/kiev/vasilkov/kodaki/index.html

    Некоторые фамилии жителей с. Кодаки:

    Андроненко
    Баченщук
    Бачинский
    Белоцерковский
    Бойко
    Варнянский
    Власенко
    Волощук
    Гирченко
    Григоренко
    Гриненко
    Гурковский
    Гуцал
    Диптак
    Зубенко
    Карпенчук
    Козлинский
    Коречук
    Корнеенко (Корниенко)
    Коцаренко
    Кравченко
    Кулибабенко
    Кураченко
    Куриченко
    Литвиненко
    Мироненко
    Миронченко
    Митюк
    Михенчук
    Невечера
    Паробченко
    Парубец
    Пасека
    Пасеченко
    Педенко
    Педченко
    Петрушевский
    Плагополучный
    Прудный
    Савуля
    Савченко
    Савчук
    Соломенец
    Стеблеченко
    Стеблюк
    Степаненко
    Сусуленка
    Тещенко
    Уласенко
    Устенко
    Чепурденко
    Яловченко
    Яровый

  2. Ларисп:

    Все фамилии украинские, но откуда взялась польская фамилия Бачинский, не пойму

    • Светлана Виноградова:

      Моя бабушка Бачинская Мокрина Максимова село Кодаки, хутор Кулибаба

Ваш комментарий