Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Кошев

Административно-территориальное деление

Кошев (укр. Кошів) — село, центр сельского совета Тетиевского района Киевской области.

Кошевскому сельскому совету подчинено село Погребы.

История городов и сел УССР 1971 год

Кошів — село, центр сільської Ради, розташоване на річці Росі, за 17 км від районного центру і за 12 км від залізничної станції Кашперівка. Населення — 1078 чоловік. Сільській Раді підпорядковано с. Погреби.

На території Кошева міститься колгосп «Нове життя», за яким закріплено 3020 га землі, в т. ч. 2237 га орної. Виробничий напрям господарства — зерново-буряковий. Розвинуто тваринництво.

Чотирьох колгоспників за вирощування високих урожаїв та успіхи в розвитку тваринництва відзначено урядовими нагородами, серед них орденом Леніна — доярку Ф. В. Гоменюк.

У селі є восьмирічна школа, будинок культури, дві бібліотеки, пологовий будинок.

Навколо Кошева збереглися кілька курганів і залишки військового табору часів Київської Русі. Назва села походить від цього табору, або коша. В історичних документах воно відоме з 1629 року. На березі Росі, поблизу села, височить курган Кочубеєва могила. На цьому місці в 1708 році зрадник Мазепа стратив патріотів І. Іскру й В. Кочубея. У липні 1908 року у зв’язку з 200-річчям з дня їх страти біля села встановлено гранітний обеліск.

1905 року відбувся страйк, організаторами якого були селяни М. ІО. Бондар, С. М. Ратушний, Г. К. Захарченко. Але виступ придушили карателі, а керівників його заарештували.

Жителю Кошева А. П. Бондарю за мужність, виявлену в боях на Сандомирському плацдармі в серпні 1944 року, присвоено звання Героя Радянського Союзу.

Похилевич Л. И. Сказания о населенных местностях Киевской губернии 1864 г.

Кошев, село лежит по правую сторону Роси, против села Мормолиевки, на левой стороне той же реки расположенного. Жителей обоего пола: православных 867, римских католиков 15, евреев 5; земли 2033 десятины. Кош татарское слово, означающее стан. Действительно в Кошеве остались признаки бывшего воинского стана, состоящие в земляных валах с восточной и западной стороны села. За версту от села на запад находятся две древние могилы На одной из них ближайшей к реке казнены Мазепой полковник Искра, ударом топора в голову. «Року 1708 Июля 15-го дня посечены среды обозу войскового, на Борщаговке и Кошевомь благородный Василій Кочубей и Іоаннь Искра, полковникь Полтавский», говорится в надписи на гробе их в Лавре. По разделе Тетиевщины между сыновьями Тимофея Островского, Кошев достался Афанасию Островскому, продавшему это село Фоме Потоцкому, а сей Льву Михайловичу Свейковскому, который переуступил Кошево 1845 года, Августу Пашковскому, отцу нынешнего владельца Иакова.

Церковь Преображенская, деревянная, 6-го класса; земли имеет 38 десятин; построена 1786 года на место сгоревшей в 1781 году. Сгоревшая, как значится в визите за 1741 год Тегиевского деканата, была построена близ старой церкви в 1741 году; в то время было в Кошеве 42 двора, священствовал Прокопий Шушковский.

Ваш комментарий