Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Лука

Административно-территориальное деление

Лука (укр. Лука) — село, центр сельского совета Таращанского района Киевской области. В ХІХ столетии село Таращанского уезда Киевской губернии.

История городов и сел УССР 1971 год

Лука — село, центр сільської Ради, розташоване за 21 км від районного центру і за 35 км від залізничної станції Ольшаниця. Населення — 3680 чоловік.

У Луці — одна з дільниць Ківшуватського колгоспу ім. Леніна, до складу якої входять 2 рільничі, садово-городня і тракторна бригади. В селі є цукровий завод, заснований 1860 року. У сезон цукроваріння на заводі зайнято 500 робітників. 10 з них за трудові досягнення відзначені урядовими нагородами, в т. ч. слюсар І. Г. Пильгун нагороджений орденом Леніна. 5 хліборобів села за доблесну працю також нагороджено орденами й медалями Союзу РСР.

У селі є середня і восьмирічна школи, будинок культури, клуб при цукровому заводі, 4 бібліотеки.

Вперше село згадується в історичних документах за 1732 рік. У 1905 році відбувся страйк селян, що працювали в поміщицькій економії. Поміщик відмовився задовольнити їхні вимоги і викликав війська. Обурені селяни пошкодили поміщицькі будівлі, припинили подачу води із ставка на завод. У село були вдруге викликані війська, які жорстоко покарали непокірних.

У роки Великої Вітчизняної війни поблизу села діяв партизанський загін ім. Чапаева під командуванням А. А. Мащенка.

Два вихідці з села Я. В. Карпенко і П. Я. Циган — генерали Радянської Армії.

Біля с. Луки в могильнику передскіфського часу (IX-VII ст. до н. е.) знайдено 15 бронзових браслетів. В селі виявлено римську монету II ст. н. е. та клад з 244 празьких монет XIV століття.

Похилевич Л. И. Сказания о населенных местностях Киевской губернии 1864 г.

Лука, село в 2-х верстах от Кошеватой, расположено в долине (по Малороссийски лука), среди коей близ церкви находится небольшое озеро, высыхающее в сухие годы. Жителей обоего пола 1410; в 1741 году было 70 дворов; в селении есть владельческая цикорная фабрика.

Церковь во имя Покрова Пресвятой Богородицы, деревянная, построена 1742 года, как видно из визиты Богуславского деканата за 1746 год, на место прежней, в 1720 году стоявшей. Настоящая церковь несколько раз была починяема и возобновляема. По платам состоит в 5-м классе; земли имеет 36 десятин.

Список распространенных фамилий по с. Лука второй пол. ХІХ ст.

Антонченко
Бабич
Белобровый
Белоус
Береговый
Берсчавский
Бобровицкий
Богуненко
Бугай
Бурдак
Ввозный
Визер
Гринько
Гуловский
Дайнич
Деревянка
Загинайко
Задорожний
Иващенко
Иосипенко
Коваленко
Козаченко
Кравченко
Красносельский
Крупка
Курачка
Лановенко
Леонов
Люлька
Музыченко
Мусиенко
Нетребко
Николенко
Осадчий
Пастушенко
Пономаренко
Савинко
Саенченко
Салевич
Свистильник
Сластененко
Стачновский
Сучак
Таран
Ткаченко
Товкан
Тюпа
Федоренко
Фигурский
Чередниченко
Чуприна
Шевченко
Шолудько
Шостак
Якименко

2 комментария

  1. ВОЛОДЫМИР:

    ПОЧЕМУ АВТОРЫ НЕ СООБЩАЮТ ПРОИСХОЖДЕНИЕ НАЗВАНИЯ СЕЛА

  2. Ігор:

    Назва: Село Лука Статус: Село, Таращанського району Київської області Розташування: 17 км від районного центру м. Тараща Населення: 2570 Площа: 6,307 кв.км Рік заснування: 1732 Історична довідка: Село було засноване в 1732 році. Територія, де знаходиться Лука, була колись пустищем, оточеним лісами. В тих лісах жили козацькі отамани, які мали хутори й утримували свої загони. В разі військових дій ці загони разом зі своїм отаманом повинні були з’явитися до кошового отамана, який проживав у сусідньому селі Ківшовата, і разом вирушити на війну. Отаман Лука Мусієнко, залишив свій хутір і оселився поряд з озером, що нині є ставком у центрі села. Поступово до Мусієнка приєдналися й інші люди. Так виникло поселення, і називалося воно іменем першого поселенця — Лука.

Ваш комментарий