Меню Закрыть меню Историко-генеалогическая
база данных Украины

Лука

Административно-территориальное деление

Лука (укр. Лука) — село, центр сельского совета Таращанского района Киевской области. В ХІХ столетии село Таращанского уезда Киевской губернии.

История городов и сел УССР 1971 год

Лука — село, центр сільської Ради, розташоване за 21 км від районного центру і за 35 км від залізничної станції Ольшаниця. Населення — 3680 чоловік.

У Луці — одна з дільниць Ківшуватського колгоспу ім. Леніна, до складу якої входять 2 рільничі, садово-городня і тракторна бригади. В селі є цукровий завод, заснований 1860 року. У сезон цукроваріння на заводі зайнято 500 робітників. 10 з них за трудові досягнення відзначені урядовими нагородами, в т. ч. слюсар І. Г. Пильгун нагороджений орденом Леніна. 5 хліборобів села за доблесну працю також нагороджено орденами й медалями Союзу РСР.

У селі є середня і восьмирічна школи, будинок культури, клуб при цукровому заводі, 4 бібліотеки.

Вперше село згадується в історичних документах за 1732 рік. У 1905 році відбувся страйк селян, що працювали в поміщицькій економії. Поміщик відмовився задовольнити їхні вимоги і викликав війська. Обурені селяни пошкодили поміщицькі будівлі, припинили подачу води із ставка на завод. У село були вдруге викликані війська, які жорстоко покарали непокірних.

У роки Великої Вітчизняної війни поблизу села діяв партизанський загін ім. Чапаева під командуванням А. А. Мащенка.

Два вихідці з села Я. В. Карпенко і П. Я. Циган — генерали Радянської Армії.

Біля с. Луки в могильнику передскіфського часу (IX-VII ст. до н. е.) знайдено 15 бронзових браслетів. В селі виявлено римську монету II ст. н. е. та клад з 244 празьких монет XIV століття.

Похилевич Л. И. Сказания о населенных местностях Киевской губернии 1864 г.

Лука, село в 2-х верстах от Кошеватой, расположено в долине (по Малороссийски лука), среди коей близ церкви находится небольшое озеро, высыхающее в сухие годы. Жителей обоего пола 1410; в 1741 году было 70 дворов; в селении есть владельческая цикорная фабрика.

Церковь во имя Покрова Пресвятой Богородицы, деревянная, построена 1742 года, как видно из визиты Богуславского деканата за 1746 год, на место прежней, в 1720 году стоявшей. Настоящая церковь несколько раз была починяема и возобновляема. По платам состоит в 5-м классе; земли имеет 36 десятин.

1 комментарий

  1. ВОЛОДЫМИР:

    ПОЧЕМУ АВТОРЫ НЕ СООБЩАЮТ ПРОИСХОЖДЕНИЕ НАЗВАНИЯ СЕЛА

Ваш комментарий