Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Марьяновка

Административно-территориальное деление

Марьяновка (укр. Мар’янівка) — село, центр сельского совета Васильковского района Киевской области.

История городов и сел УССР 1971 год

Мар’янівка — село, центр сільської Ради, розташоване за 21 км від районного центру і за 4 км від автостради Київ—Одеса. Населення — 2330 чоловік.

У селі знаходиться дослідне господарство Українського науково-дослідного інституту механізації та електрифікації сільського господарства, створене в 1968 році на базі колгоспу ім. XXI з’їзду КПРС. 8 передовиків колгоспного виробництва нагороджено орденами й медалями. Г. О. Гук удостоєна звання Героя Соціалістичної Праці.

У Мар’янівці є середня школа, клуб, бібліотека.

В роки тимчасової німецько-фашистської окупації у Мар’янівці діяла антифашистська підпільна група на чолі з І. Д. Стулою. У 1943 році, під час наступу радянських військ, біля села точилися запеклі бої. Мар’янівка кілька разів переходила з рук у руки. Серед загиблих радянських воїнів, похованих у братській могилі,— Герой Радянського Союзу гвардії лейтенант М. М. Красіков.

У Мар’янівці народився І. С. Козловський — народний артист СРСР.

Біля Мар’янівки в минулому столітті було 57 курганів, з них розкопано 3 — «Оленівка» (доби бронзи, III тисячоліття до н. е.), «Три брати» та знаменита «Переп’ятиха» скіфського часу (VI ст. до н. е.). В кургані «Переп’ятиха» знайдено багато посуду і золоті бляшки у вигляді крилатого грифона, залізна зброя, бронзове дзеркало та інші речі. Цей курган був відомий ще в XII ст. Про нього є літописна згадка під 1151 роком. Легенда розповідає, ніби княгиня Переп’ятиха в нічному бою помилково убила свого чоловіка Переп’ята, який повертався з походу. Вона думала, що це ворог. На світанку, довідавшись про свою помилку, вона заподіяла собі смерть. Воїни над їх тілами насипали дві могили. Ту, що знаходиться біля с. Мар’янівки, в народі називають «Переп’ятиха», другу — біля Фастівця — «Переп’ят». На кургані «Переп’ятиха», в розкопках якого в 1845 році брав участь Т. Г. Шевченко, встановлено меморіальну дошку.

2 комментария

  1. Анатолий Закревский:

    Здравствуйте! Меня интересует вся информация по моим родственникам фамилии как жителей с. Марьяновка: Добривський, Закревський, Фороща. Все крестились в Фастове в Кастеле.

  2. Александр Ужанов:

    Помогите установить связь с Марьяновской школой, во дворе которой есть могила калужского солдата Ивана Асмолова… ее разыскивают родственники

Ваш комментарий