Меню Закрыть меню Историко-генеалогическая
база данных Украины

Винаровка

Административно-территориальное деление

Винаровка (укр. Винарівка) — село, центр сельского совета Ставищенского района Киевской области. В ХІХ столетии село Таращанского уезда Киевской губернии.

Винаровскому сельскому совету подчинено село Вышковское.

История городов и сел УССР 1971 год

Винарівка (давня назва — Войнарівка) — село, центр сільської Ради, розташоване за 8 км від районного центру, за 18 км від залізничної станції Жашків і за 0,5 км від автостради Київ— Одеса. Населення — 980 чоловік. Сільраді підпорядковане с. Вишківське.

У Винарівці — центральна садиба колгоспу «Прапор комунізму», що має 2523 га землі, у т. ч. 2253 га орної. Виробничий напрям господарства — вирощування зернових культур і м’ясо-молочне тваринництво. Розвішуті птахівництво, садівництво, городництво. За високі виробничі показники 32 передовики колгоспного виробництва нагороджені орденами й медалями СРСР.

У селі є восьмирічна школа, будинок культури, бібліотека.

У XVIII ст. селяни Винарівки брали участь у гайдамацькому русі, 1855 року — в Київській козаччині. У травні 1905 року в селі відбувся страйк сільськогосподарських робітників, які працювали в поміщицькому маєтку. 1918 року поблизу села точилися жорстокі бої проти німецьких окупантів та їх наймитів. У квітні цього ж року селяни Винарівки і навколишніх сіл утворили бойовий загін, який брав активну участь у боротьбі з окупантами.

За мужність і героїзм, виявлені в боротьбі з гітлерівськими загарбниками під час Великої Вітчизняної війни, 93 чоловіка нагороджені орденами й медалями СРСР.

Поблизу села виявлено поселення доби бронзи (II тисячоліття до н. е.). Тут же знайдено посуд черняхівської культури (II—VI ст. н. е.).

Похилевич Л. И. Сказания о населенных местностях Киевской губернии 1864 г.

Винаровка, село в 6-ти верстах от м. Ставищ при вершине речки Таргана. Жителей обоего пола 955. Третья часть жителей состоит из польской шляхты, из коих только 7 душ исповедующих латинскую веру. Первоначально это был хутор заведенный в лесу при речке, ныне уже высохшей, паланским жителем. Он здесь имел виноградный сад и производил виноградное вино, которое продавал в Ставищах.

Церковь деревянная, во имя Иоанна Богослова, 6-го класса; земли имеет указную пропорцию и ставок на речке Таргане; построена в 1-й половине прошлого века. Предшествовавшая церковь была во имя мученицы Параскевы, переименована же нынешняя в Свято-Богословскую потому случаю, что иконостас для нее приобретен и перевезен из местечка Володарки, по упразднении тамошней церкви во имя Иоанна Богослова.

Дополнение: Винаровка. По выкупн. догов. 1863 г. общее. приоб. 514 дес. за 20608 р.

Ваш комментарий