Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Винаровка

Административно-территориальное деление

Винаровка (укр. Винарівка) — село, центр сельского совета Ставищенского района Киевской области. В ХІХ столетии село Таращанского уезда Киевской губернии.

Винаровскому сельскому совету подчинено село Вышковское.

История городов и сел УССР 1971 год

Винарівка (давня назва — Войнарівка) — село, центр сільської Ради, розташоване за 8 км від районного центру, за 18 км від залізничної станції Жашків і за 0,5 км від автостради Київ— Одеса. Населення — 980 чоловік. Сільраді підпорядковане с. Вишківське.

У Винарівці — центральна садиба колгоспу «Прапор комунізму», що має 2523 га землі, у т. ч. 2253 га орної. Виробничий напрям господарства — вирощування зернових культур і м’ясо-молочне тваринництво. Розвішуті птахівництво, садівництво, городництво. За високі виробничі показники 32 передовики колгоспного виробництва нагороджені орденами й медалями СРСР.

У селі є восьмирічна школа, будинок культури, бібліотека.

У XVIII ст. селяни Винарівки брали участь у гайдамацькому русі, 1855 року — в Київській козаччині. У травні 1905 року в селі відбувся страйк сільськогосподарських робітників, які працювали в поміщицькому маєтку. 1918 року поблизу села точилися жорстокі бої проти німецьких окупантів та їх наймитів. У квітні цього ж року селяни Винарівки і навколишніх сіл утворили бойовий загін, який брав активну участь у боротьбі з окупантами.

За мужність і героїзм, виявлені в боротьбі з гітлерівськими загарбниками під час Великої Вітчизняної війни, 93 чоловіка нагороджені орденами й медалями СРСР.

Поблизу села виявлено поселення доби бронзи (II тисячоліття до н. е.). Тут же знайдено посуд черняхівської культури (II—VI ст. н. е.).

Похилевич Л. И. Сказания о населенных местностях Киевской губернии 1864 г.

Винаровка, село в 6-ти верстах от м. Ставищ при вершине речки Таргана. Жителей обоего пола 955. Третья часть жителей состоит из польской шляхты, из коих только 7 душ исповедующих латинскую веру. Первоначально это был хутор заведенный в лесу при речке, ныне уже высохшей, паланским жителем. Он здесь имел виноградный сад и производил виноградное вино, которое продавал в Ставищах.

Церковь деревянная, во имя Иоанна Богослова, 6-го класса; земли имеет указную пропорцию и ставок на речке Таргане; построена в 1-й половине прошлого века. Предшествовавшая церковь была во имя мученицы Параскевы, переименована же нынешняя в Свято-Богословскую потому случаю, что иконостас для нее приобретен и перевезен из местечка Володарки, по упразднении тамошней церкви во имя Иоанна Богослова.

Дополнение: Винаровка. По выкупн. догов. 1863 г. общее. приоб. 514 дес. за 20608 р.

Список распространенных фамилий по с. Винаровка второй пол. ХІХ ст.

Богатырь
Бочковский
Гала
Ганзюк
Гринчук
Гуранда
Двяченко
Диброва
Дидук
Дируга
Добровольский
Дырда
Захариевич
Мединский
Мищенко
Оксенчук
Очковский
Перегон
Печенюк
Пономаренко
Рыбаченко
Савченко
Соболевский
Танцюра
Ткачук
Чернявский
Шаповал

Метрические книги по с. Винаровка в архивах

Перечень метрических книги хранящихся в ГАВиО (Винница)

1. Київська губернія
2. Київська єпархія
3. Іоанно-Богословська церква с. Войнарівка (нині с. Винарівка) Таращанського повіту Київської губернії
4. с. Войнарівка
5. Народження: 1898: ф.904, оп.27, спр.211;
6. Шлюб:
7. –
8. Смерть:
9. –
10.

Ваш комментарий