Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Озера

Административно-территориальное деление

Озера (укр. Озера) — село, центр сельского совета Светловодского района Кировоградской области.

Озерскому сельскому совету подчинены села Алексеевка и Таловая Балка.

Село относится к историко-этнографическому региону Среднее Поднепровье (Надднепрянщина).

История городов и сел УССР 1972 год

Озера — село, центр сільської Ради, розташоване за 25 км на південний захід від районного центру і за 8 км від залізничної станції Лікаріпка. Населення — 844 чоловіка. Сільраді підпорядковані села Олексіївна, Талова Балка.

В Озерах міститься центральна садиба колгоспу їм. Жданова, за яким закріплено 4770 га сільськогосподарських угідь, в т. ч. 3755 га орної землі. Господарство спеціалізується на птахівництві. Завершено будівництво птахофабрика на 40 тис. курей. У хліборобстві переважав вирощування озимої пшениці, кукурудзи і цукрових буряків. Розвинуте тваринництво м’ясо-молочного напряму. За успіхи у сільському господарстві 170 чоловік нагороджені орденами й медалями, серед них голова колгоспу І.М. Пшеничний — орденом Леніна.

У середній школі 22 вчителі навчають 260 дітей. Є будинок культури на 300 місць, музей на громадських засадах, бібліотека з фондом 7419 книг, дільнична лікарня на 35 ліжок, їдальня, магазини. Дів водопровід.
У двох партійних організаціях — 82 комуністи, у 2 комсомольських — 101 член ВЛКСМ.

Основна забудова села проведена в 1956— I960 pp. під час спорудження Кременчуцької ГЕС. Сюди переселені жителі наддніпрянських сіл Чаплища, Калабарка, Новолипового та ін., які ввійшли в зону затоплення.
273 жителі Озер воювали на фронтах Великої Вітчизняної війни, 184 з них полягли смертю хоробрих, 89 відзначені бойовими нагородами. Тут споруджено пам’ятник 5140 загиблим воїнам Червоної Армії.

Уродженцями Талової Балки є відомий український радянський лісівник і ентомолог професор 3.С. Голов’янко (1876—1953 р.) та український радянський літературознавець і критик, доктор філологічних наук професор О. К. Ро-иановський. Житель с. Озер колгоспник М.С. Коваленко — позаштатний кореспондент Інституту мистецтвознавства, фольклору й етнографії їм. Рильського АН УРСР — записав 1030 зразків народно-поетичної творчості, значна частина яких друкувалася в місцевих, обласних і республіканських періодичних виданнях, а також у збірнику «Придніпровські сміховини».

Неподалік Озер (поблизу затопленого селища Чаплища) виявлено два поселення доби бронзи (II тисячоліття до н. е.), знайдено бронзові знаряддя чорноліської культури (IX—VIII ст. до н. ери).

Ваш комментарий