Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Пурпуровка

Административно-территориальное деление

Пурпуровка (укр. Пурпурівка) — село, центр сельского совета Новомиргородского района Кировоградской области.

Пурпуровскому сельскому совету подчинены села Ивановка и Марьянополь.

Село относится к историко-этнографическому региону Среднее Поднепровье (Надднепрянщина).

История городов и сел УССР 1972 год

Пурпурівка (до 1922 року — Фарфурова, Пурпурова Балка) — село, центр сільської Ради, розташоване за 12 км на південний схід від районного центру і залізничної станції Новомиргород. Населення — 685 чоловік. Сільраді підпорядковані села Журавка, Іванівна, Мар’ївка, Мар’янопіль, Петрівка.

У Пурпурівці міститься центральна садиба колгоспу ім. Мічуріна, за яким закріплено 4972 га сільськогосподарських угідь, в т. ч. 4593 га ріллі, 102 га саду. Основний напрям господарства — вирощування озимої пшениці, кукурудзи, цукрових буряків. Розвинуте м’ясо-молочне тваринництво. Більше 50 колгоспників нагороджено орденами і медалями.

Є тут восьмирічна школа, де 15 учителів навчають 158 дітей. Працюють будинок культури, бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт, дитячі ясла-сад. Діють пошта, ощадна каса, телефонна станція.

У партійній організації — 47 комуністів, у двох комсомольських — 60 членів ВЛКСМ.

Засноване село наприкінці XVIII століття.

У 1905—1907 pp. селяни Пурпурової Балки виступили з закликом до мешканців сусідніх сіл вимагати зменшення податків, підвищення плати за роботу в економії. Заворушення було придушене карателями. Двох селян вислано на північ.

У Пурпурівці Радянську владу встановлено в лютому 1918 року.

У 1925 році створено ТСОЗ, а в 1929 році — колгосп. У 1939 році артіль брала участь у Всесоюзній сільськогосподарській виставці, нагороджена грамотою.

132 жителі села билися на фронтах Великої Вітчизняної війни, 62 з них загинули, 61 відзначений нагородами. За період тимчасової окупації, навесні 1943 року, гестапівці повісили комсомольця Г.В. Мусієнка за активну допомогу партизанам.

Ваш комментарий