Меню Закрыть меню Историко-генеалогическая
база данных Украины

Великий Перевоз

Административно-территориальное деление

Великий Перевоз (укр. Великий Перевіз) — село, центр сельского совета Шишацкого района Полтавской области.

Великоперевозскому сельскому совету подчинены села Пелагеевка, Першотравневое и Самары.

Село относится к историко-этнографическому региону Среднее Поднепровье (Надднепрянщина).

История городов и сел УССР 1967 год

Великий Перевіз — село, центр сільської Ради. Розташоване понад річкою Пслом, оточене лісами, садами й байраками. До найближчої залізничної станції Яреськи — 16 км. Населення —1152 чол. Сільраді підпорядковані населені пункти Баранівка, Пелагеївка, Петренки, Самари.

В пам’ять перебування Т.Г. Шевченка у Великому Перевозі в 1845 році трудящі села його іменем назвали свій колгосп і встановили бюст поета. Колгосп має зерно-тваринницький напрям. По врожайності сільськогосподарських культур і продуктивності тваринництва він займає одне з перших місць у районі.

В селі є восьмирічна школа, клуб, бібліотека. Діє пологовий будинок.
Перша згадка про село відноситься до першої половини XVII століття. Його назва походить від перевозу через річку Псьол.

Історія Великого Перевозу тісно переплітається з історією Баранівки. Жителі обох сіл протягом багатьох років спільно виступали проти самодержавства і поміщицького свавілля. У грудні 1905 року вони гаряче підтримували ант«поміщицький виступ селян Великих Сорочинців. Виходець із села Баранівки моряк Балтійського флоту С.Г. Крем’янський був учасником Кронштадтського повстання в 1906 році. Після поразки повстання його заарештували і заточили в одиночну камеру тюрми «Кресты» на Виборзькій стороні, де він відбував покарання. У зв’язку 8 50-річчям першої Російської революції як активного учасника революційного руху його нагороджено орденом Леніна.

Під час громадянської війни у Великому Перевозі, Баранівці та інших навколишніх селах діяв партизанський загін, командиром якого був Д.М. Ярош.

В лютому 1918 року в Баранівці засновано комуністичний осередок, до його складу входили і комуністи Великого Перевозу. Організаторами його були К. Мороз. Я. Матяш, Д. Дерій. Окремо партійний осередок у Великому Перевозі створено в березні 1920 року.

В період тимчасової фашистської окупації гітлерівці розстріляли багато жителів обох сіл, висадили в повітря громадські приміщення, а село Баранівку спалили і оголосили неіснуючим населеним пунктом. Після війни на місці згарища виросло нове впорядковане село.

За мужність і героїзм, виявлені в боротьбі з німецькими загарбниками, 238 жителів Великого Перевозу нагороджено орденами і медалями Радянського Союзу.

Ваш комментарий