Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Закарпатська область

Райони області

Берегівський
Великоберезнянський
Виноградівський
Воловецький
Іршавський
Міжгірський
Мукачівський
Перечинський
Рахівський
Свалявський
Тячівський
Ужгородський
Хустський

Міста обласного значення

Історія області

Закарпаття в різні часи мало назву «Угорська Русь», «Карпатська Русь», «Руська Крайна», «Подкарпатська Русь», «Карпатська Україна», «Закарпатська Україна», а з 22 січня 1946 року — Закарпатська область у складі УРСР

Минуле Закарпаття нерозривно пов’язане з південними слов’янами. Археологічні джерела засвідчують, що вже в стародавні часи його населення мало високу матеріальну і духовну культуру, генетично спільну з культурою племен хорватів, сербів, словенців, де в І тисячолітті н. е. відбувався інтенсивний процес формування південного слов’янства.

З кінця X століття, регіон до середини XX століття входив до складу Угорського королівства, Австрійської Габсбурзької монархії, Чехословацької республіки, Угорщини, але, зберігаючи етноніми «русь», «русини», ніколи не втрачало своєї слов’янської сутності.

З кінця X століття, регіон до середини XX століття входив до складу Угорського королівства, Австрійської Габсбурзької монархії, Чехословацької республіки, Угорщини, але, зберігаючи етноніми «русь», «русини», ніколи не втрачало своєї слов’янської сутності.

Територія Закарпаття складалася з семи комітатів Угорщини — Берег, Мармарош, Унґ, Угоча, Земплин, Шаріш, Спіш.

Після розпаду Австро-Угорщини після Першої світової війни Підкарпатська Русь. Ухвалою Всенародних Зборів 21.02.1919 ухвалила рішення про злуку з Соборною Україною, якому не судилося збутися через військову агресію сусідніх держав, а тому на основі рішень Паризької мирної конференції, Сен-Жерменського мирного договору в 1919 році і Тріанонського договору в 1920 році Підкарпатська Русь одержала статус автономії у складі Чехословацької Республіки.

Весною 1939 року, коли Гітлер розчленував Чехословаччину в результаті проведення двох арбітражів у Відні, усі південні райони на той час вже Карпатської України, де проживала більшість угорського населення, були віддані Угорщині.

На початку 1939 року на території краю виникло нове державне утворення — Карпатська Україна, Сойм якої обрав першим її президентом о. Августина Волошина. Та 15 березня 1939 року війська Угорщини окупували територію всього краю і припинили існування цього державного утворення.

Після входження на територію краю Червоною Армією в жовтні 1944 року в Закарпатті було проголошено утворення Закарпатської України зі своїм урядом — Народною Радою. Це утворення існувало лише до липня 1945 року, коли відбулося приєднання до УРСР на підставі рішення кремлівського апарату через прийняття Першим З’їздом народних комітетів Закарпатської України «Маніфесту про возз’єднання з Радянською Україною».

На Всеукраїнському референдумі 1991 року 78 % населення Закарпаття висловилися за утворення на базі області самоврядної території у складі України. У 1992 році Закарпатська обласна рада ухвалила рішення про визнання русинської національності та звернулась до Верховної Ради України з проханням розв’язати це питання на державному рівні.