Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Житомирська область

Райони області

Міста обласного значення

Історія області

100 тисяч років тому на території Житомирської області вже мешкали первісні люди. До найдавніших палеолітичних стоянок відноситься Радомишльська на річці Тетерів та стоянки поблизу сіл Довгиничі, Клинець і Колодяжне — Коростенського району.

У 5-7 століттях нашої ери територія області була заселена древніми східнослов’янськими племенами, що займались мисливством, бджільництвом, виробництвом ювелірних прикрас, торгівлею. У 9 сторіччі з’являються міста, що стають центрами ремесел і торгівлі: Вручий той що Овруч, Іскорость той що Коростень.

У ранньофеодальний період сучасна територія Житомирської області входила до складу Київської Русі.

У другій половині 12 сторіччя, внаслідок розпаду Київської Русі, територія краю увійшла до Київського князівства. У першій половині 13 сторіччя разом з іншими слов’янськими землями, Житомирщина потрапила під ярмо ординських завойовників. У 1350–1360 роках Східною Волинню заволоділи литовці.

У 14-16 століттях більша частина території сучасної Житомирщини входила до складу Київського воєводства, утвореного 1471 році замість Київського князівства. Після Люблінської унії Литва об’єдналася з Польщею в єдину державу — Річ Посполиту.

За результатом трьох поділів Польщі Волинь разом з Київщиною і Поділлям увійшли до складу Російської імперії. Територія краю увійшла до складу Волинської та частково до Київської губерній, утворених царським указом в 1797 році. Центром Волинської губернії від 1804 року став Житомир.

В 1917 році Житомирщина входить до складу Української Народної Республіки.

1939 року відновлено Бердичівський район, наприкінці 1939 – початку 1940 рр. створено Коростенський район.

28 листопада 1957 р. скасовано 7 районів, 4 червня 1958 замість скасованого Ярунського створено Новоград-Волинський район. 21. січня 1959 р. ліквідовано 2 райони.

У 1962 р. після укрупнення сільських районів залишилось 11 районів. Таким чином скасовувались 14 районів: Андрушівський, Баранівський, Брусилівський, Володарсько-Волинський, Житомирський, Лугинський, Любарський, Народицький, Радомишльський, Ружинський, Червоноармійський та Чуднівський.

У 1965 р. деякі з них були відновлені до 16.

У грудні 1966 р. відновилось ще 6 районів: Баранівський, Володарсько-Волинський, Лугинський, Народицький, Червоноармійський, Чуднівський.

4 травня 1990 — створено Брусилівський район.

17 липня 2020 року, в результаті адміністративно-територіальної реформи утворено нові укрупнені Бердичівський, Житомирський, Коростенський і Новоград-Волинський райони, а старі райони ліквідовано.