Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Автономна Республіка Крим

Райони області

Міста обласного значення

История области

Найдавніше відоме населення гірської частини та південного узбережжя Криму – таври.

З XII ст. до н.е. степовий Крим населяли кіммерійці.

VIII-IV ст. до н.е. — Проникнення в Крим грецьких колоністів, заснування Херсонеса (V ст. до н. е.), Степова частина півострова заселяється скіфами.

ІІІ-ІІ ст. до н.е. — Центр скіфської держави під тиском сарматів зі сходу переміщається з Наддніпрянщини до Криму. Столиця – Неаполь Скіфський (на території нинішнього Сімферополя).

63 рік до н.е. — Понтійське царство завойоване Римською імперією, кримські міста перейшли під контроль римлян, що стало початком панування Римської імперії у Криму.

257 рік — підпорядкування Криму готами, знищення Скіфської держави.

375 — нашестя гунів, розгром ними Боспорського царства.

IV-V століття — поступове відновлення влади Римської (Візантійської) імперії над гірською частиною Криму. Уцілілі після навали гунів готи визнали владу Візантії.

964 рік — Князь Київської Русі Святослав Ігорович знищив столицю хозарського каганату Ітіль, на берегах Керченської протоки створив місто Тмутаракань, і назвав це Тмутараканське князівство, до якого входив і Крим.

988 рік — Князь Київської Русі Володимир Великий отримав Корсунь (Херсонес, сучасний Севастополь, закріпивши панування Київської Русі над Кримом.

Кінець VII століття — майже весь Крим, окрім Херсонеса, що залишився під владою Візантії, захоплювали хазари.

XIII століття – ослаблення влади Візантії. Частина її володінь перейшла до Генуї, частина стала самостійним князівством Готія (Феодоро).

1239 рік — завоювання Криму монгольським військом хана Бату. Степовий Крим разом із сусідніми землями Великого князівства Руського потрапив у підданство до царства Ординського.

XIV — середина XV століття — війни генуйців із князівством Феодоро за землі південного берега Криму.

1441 рік — утворення незалежного Кримського Ханства.

1475 рік — Османське військо під командуванням паші Гедіке Ахмеда завоювало володіння Генуї та князівство Феодоро. Кримське ханство визнало верховну владу султана Османської держави.

1774 рік — За умовами Кючук-Кайнарджійського мирного договору імперія Османа позбавляється впливу на Крим, Кримське ханство в межах півострова стає незалежним, а Керч і Єні-Кале отримує Російська імперія.

1783 рік — Крим анексований і включений до складу Російської імперії. Спочатку як частина Таврійської області, з 1796 Крим був частиною Новоросійської губернії, а з 1802 був частиною Таврійської губернії.

Після приєднання Криму до Росії в 1783 році почалася тотальна еміграція кримських татар з півострова. До 1795 року емігрувало дві третини населення, поселення Криму обезлюднило.

1853-1856 рр. — Кримська війна.

1917-1920 рр. — Громадянська війна. На території Криму кілька разів змінювали один одного уряди «білих» та «червоних».

18 жовтня 1921 — створено Кримську Автономну Соціалістичну Радянську Республіку у складі РРФСР.

1941-1944 рр. — окупація Криму нацистською Німеччиною та Румунією.

1944 рік — депортація кримськотатарського народу (18 травня), вірмен, болгар та греків (26 червня).

1945 рік — Скасування автономії, створення Кримської області.

1948 — указом Президії ВР РРФСР місто Севастополь виділено в окремий адміністративно-господарський центр.

19 лютого 1954 — Кримську область передано зі складу РРФСР до складу УРСР. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 19 лютого 1954 року передачу здійснили, враховуючи територіальну близькість та тісні господарські та культурні зв’язки між Кримською областю та Українською РСР. Передачу було присвячено святкуванню 300-річчя Переяславської Ради. Місто Севастополь як місто республіканського підпорядкування передано не було.

1978 рік — прийнято конституцію УРСР, що в ній місто Севастополь зазначено як місто республіканського підпорядкування УРСР.

12 лютого 1991 — за результатами «всекримського референдуму», що відбувся 20 січня 1991, Кримська область перетворена на Кримську АРСР у складі УРСР