Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Черкаська область

Райони області

Міста обласного значення

Історія області

Територія нинішньої Черкаської області була заселена за доби середнього палеоліту близько 130-100 тисяч років тому. Біля с. Межиріч на Канівщині було виявлено стоянку мисливців на мамонтів — Межирічська стоянка.

Багато матеріалів Трипільської культури (IV-III тисячоліття до н.е.), було знайдено в поселеннях біля сіл Майданецьке, Тальянки та Доброводи.

У VII — III століттях до нашої ери значну частину території степових районів України, в тому числі Черкащини, займали кочові іраномовні племена скіфів. У ті часи на правобережжі Дніпра жили осілі землеробські племена — безпосередні предки східних слов’ян.

Територія сучасної області входила до складу тих земель Наддніпрянщини, де формувалося ядро східнослов’янських племен, з яких виникла потужна феодальна держава — Київська Русь.

У XIV-XVI століттях територію сучасної області захопили литовські та польські феодали. У XV столітті на Черкащині з’явилися перші поселення козаків, а Черкаси, засновані наприкінці XIII століття, стали їх потужним зміцненням у боротьбі проти польської шляхти, набігів турків та кримських татар.

В XVIII столітті пройшли великі повстання селянських мас на Правобережній Україні, зокрема на Черкащині, проти польського гноблення, відомі під назвами Коліївщина та Гайдамаччина.

У 1797 р. при утворенні губерній Правобережна Черкаська область увійшла до складу Київської, а Лівобережна – до Малоросійської губернії.

Реформа 1861 дала поштовх швидкому розвитку капіталізму. У другій половині ХІХ століття провідне становище на Черкащині займала цукрова промисловість.

У 1917 — 1920 р.р. на території Черкаської області на хвилі національного підйому встановлюється влада УНР, гетьманату та Директорії, формуються перші загони Вільного козацтва. Радянська влада закріпилась у 1920 р., але ще довго частина Черкаської області входила до Холодноярської республіки, де козаки вели збройний опір більшовикам (до 1922-1924 років).

З середини 1941 року до грудня 1943 року територія Черкаської стала ареною кровопролитних битв Другої світової війни.

Черкаська область була створена 7 січня 1954 року. До її складу увійшли три міста обласного підпорядкування (Черкаси, Сміла, Умань) та території 30 районів Київської, Полтавської, Кіровоградської та Вінницької областей.