Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Миколаївська область

Райони області

Міста обласного значення

Про область

22 вересня 1937 р. ЦВК СРСР прийняв постанову про розукрупнення Харківської, Київської, Вінницької й Одеської областей. Одеська область була поділена на Одеську і Миколаївську.

До складу Миколаївської області увійшли три міста обласного підпорядкування — Миколаїв, Херсон і Кірово (тепер Кропивницький), а також 38 районів, у тому числі 29 районів зі складу Одеської області і 9 — зі складу Дніпропетровської.

Після створення 10 січня 1939 р. Кіровоградської області, до неї з Миколаївської області відійшли місто Кіровоград і 13 районів.

1938 року надано статус міста 5 населеним пунктам: Очаків, Берислав, Бобринець, Каховка і Знам’янка 1.

У 1938 р. створені Кіровський, Миколаївський, Херсонський та Білозерський райони.

26 березня 1939 року ліквідований район ім. Фрица Геккерта, Хорлівский район переймеований на Каланчацький район.

В період німецької окупації територія Миколаївської області в її нинішніх межах була поділена між Німеччиною і Румунією. Західні райони були включені у Голтянський та Очаківський повіти румунського губернаторства Трансністрії, а райони, розташовані до сходу від річки Південний Буг, увійшли до генеральних округ «Миколаїв» і «Таврія».

30 березня 1944 р. була створена Херсонська область, у зв’язку з чим зі складу Миколаївської області відійшли місто Херсон і 13 районів. Тоді ж зі складу Одеської області до Миколаївської області були передані 5 районів.

8 серпня 1945 утворено Широколанівський район (розукрупненням Варварівського та Тилігуло-Березанського районів).

17 лютого 1954 р. до складу Миколаївської області ввійшли ще 5 районів з Одеської області. З тих пір мінялися кордони районів в межах Миколаївської області, зникали одні райони, утворювалися інші.

7 червня 1957 скасовано Широколанівський район.

У 1959 році ліквідовані 4 райони.

У 1962 р. після укрупнення сільських районів залишилось 9 районів.

У 1965 р. деякі з них були відновлені до 16. У грудні 1966 р. відновилось ще 3 райони: Арбузинський, Березанський та Врадіївський.

3 березня 1988 р. Білоусівська сільська рада з центром в селі Білоусове з Миколаївської області передана до складу Великоолександрівського району Херсонської області.

17 липня 2020 р. Було створено чотири райони: Баштанський, Вознесенський, Миколаївський та Первомайський райони.