Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Лукомье

Административно-территориальное деление

Лукомье (укр. Лукім’я) — село, центр сельского совета Оржицкого района Полтавской области.

Лукомскому сельскому совету подчинены села Дмитровка, Загребля, Колодна, Нижний Иржавец.

Село относится к историко-этнографическому региону Среднее Поднепровье (Надднепрянщина).

История городов и сел УССР 1967 г.

Лукім’я — село, центр сільської Ради, розташоване па правому березі річки Сули, за 18 км від районного центру, з яким має автобусне сполучення. Населення — 748 чоловік. Сільраді підпорядковані населені пункти Дмитрівка, Загребля, Колодна, Нижній Іржавець, Чернета, Чирківка.

В селі розташований колгосп ім. Дзержинського, який має 6500 га землі, в т. ч. 3700 га орної. Господарство— багатогалузеве, більшісті виробничих процесів механізована.

У Лукім’ї є лікарня на 25 ліжок, середня школа, консультаційний пункт заочної школи, курси механізаторів сільського господарства, клуб. В селі насаджено парк ім. 20-річчя Перемоги, фруктовий сад.

Лукім’я— одне з найстаровинніших поселень на Україні. Вперше воно згадується в Іпатіївському літопису за 1178 рік під назвою Лукомль. Літопис вказує, що це містечко розташоване на високих горах і має чимале обороняє значення. З трьох боків оточене глибокими ярами та крутими берегами Сули, з четвертого — було споруджено земляний вал. На найвищій горі стояла фортеця, яка складалася з двох укріплень, оточених валами. Від фортеці до Сули був прокладений підземний хід. Лукім’я довгий час зберігало стратегічне значення, прикриваючи правий берег Сули від кочівників, але в XIII столітті впало під їх ударами. Тільки в XVI столітті село було відновлене, проте дуже скоро його загарбали польські магнати. Жителі Лукім’я підтримали повстання селян, очолене Я. Острянином. В роки визвольної війни українського народу 1648 —1654 pp. жителі Лукім’я стали під знамена Б. Хмельницького. Вони одними з перших визнали рішення Переяславської ради. З другої половини XVII століття Лукім’я було сотенним містечком Лубенського полку.

Ваш комментарий