Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Шевченково

Административно-территориальное деление

Шевченково (укр. Шевченкове) — село, центр сельского совета Решетиловского района Полтавской области.

Шевченковскому сельскому совету подчинены села Дружба, Фрунзовка и Шамраевка.

Cело относится к историко-этнографическому региону Среднее Поднепровье (Надднепрянщина).

История городов и сел УССР 1967 год

Шевченківка (до 1939 р. — Куликівка, Куликівські хутори) — село, центр сільськоі Ради, розташоване на лівому березі річки Говтви, за 18 км від районного центру і залізничної станції Решитилівка. Населення — 321 чоловік. Сільраді підпорядковані населені пункти Вусики, Гольманівка, Дружба, Паськівка, Пащенки, Привільне, Толока, Фрунзівка, Шамраївка та Яценки.

В Шевченківці розташований колгосп ім. Жданова. Основний напрям господарства вирощування зернових культур, цукрових буряків та соняшнику і молочно-м’ясне тваринництво. Артіль має 3503 га земельних угідь. За заслуги в розвитку колгоспного виробництва 15 колгоспників удостоєно високих урядових нагород, а дояркам К.С. Коваленко і Н.І. Срібній (Бабеніо) присвоєно звання Героя Соціалістичної праці.

В селі є восьмирічна школа, Будинок культури, бібліотека. На громадських засадах створено музей.

Функціонує дільнична лікарня.

Перша згадка про Куликівку відноситься до 1892 року. Один з перших виступів куликівців проти існуючого ладу відбувся у 1905 році, коли селяни на мітингу пошматували портрет царя. Організатора мітингу, місцевого учителя C.O.Лимаря власті суворо покарали, заславши на каторгу, звідки він і не повернувся.

У жовтні 1917 року селяни Куликівської волості почали самовільно захоплювати поміщицькі землі, а після Великої Жовтневої соціалістичної революції, всупереч наказам Центральної ради, селяни розподілили між собою землі поміщика Чучки. Під час окупації Куликівки кайзерівськими військами партизанський загін на чолі з І. Скоряком наносив дошкульні удари окупантам та їх прихвосням гетьманцям. В боротьбі проти окупантів загинули Д. Дзюба, І. Литвин та інші.

У грудні 1918 року в Куликівці було відновлено Радянську владу. Ревком повернув селянам землю. Денікінці, які в липні 1919 року захопили село, жорстоко розправилися з активістами. Вони по-звірячому закатували командира партизанського загону І. Скоряка та інших. Вже засіяні землі білогвардійці повернули поміщику.

Велику допомогу біднякам в налагодженні господарства подавав партійний осередок, утворений у 1921 році. Серед перших комуністів села були М. Ярмола, І. Василенко та П. Гриценко. Наприкінці 1921 року утворюється комітет незаможних селян, який очолив С. Невкипний, а у 1923 році утворюється комсомольський осередок.

За роки Радянської влади з Шевченківки вийшло 57 спеціалістів 8 вищою та спеціальною середньою освітою, 22 чоловіки стало вчителями.

Ваш комментарий