Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Порик

Административно-территориальное деление

Порик (укр. Порик) — село, центр сельского совета Хмельницкого района Винницкой области.

Порицкому сельскому совету подчинены села Куриловка и Томашполь.

Село относится к историко-этнографическому региону Подолье.

История городов и сел УССР 1972 год

Порик (до 1964 року — Клітища) — село, центр сільської Гади, розташоване за 14 км від районного центру, за 8 км від залізничної станції Уладівка. Населення — 2030 чоловік. Сільраді підпорядковані села Курилівка, Томашпіль.

На території села розташована центральна садиба колгоспу «Україна». За колгоспом закріплено 6306 га землі, у т. ч. 4169 га орної. Господарство спеціалізується на вирощуванні птиці. .

Працюють 2 восьмирічні школи, 2 бібліотеки, Палац культури на 700 місць, медпункт.

Є партійна і комсомольська організації, які об’єднують 89 комуністів і 152 комсомольці. Комсомольську організацію засновано 1922 року.

Село виникло на початку XVII століття.

В літопису Великої Вітчизняної війни увічнено славне ім’я жителя села комуніста В. В. Порика, лейтенанта Радянської Армії, Героя Радянського Союзу, національного героя Франції, учасника Руху Опору. В. В. Порик народився в селі Соломірці (1964 року об’єднане з селом Клітищами). В 1938 році закінчив Бобринецький сільськогосподарський технікум Кіровоградської області. В 1941 році після закінчення Харківського військового піхотного училища В. В. Порик командував на фронті стрілецьким взводом. Восени 1941 року потрапив у полон, був відправлений до табору примусової праці в Бомоні (департамент Па-де-Кале, Франція). Там він очолив підпільний «Комітет радянських патріотів», який визволяв радянських людей з фашистського полону і переправляв їх у партизанські загони. В 1943 році втік з табору, став організатором і командиром радянських партизанських загонів на півночі Франції, членом ЦК Руху Опору від колишніх полонених. Фашисти не раз заарештовували і засуджували народного месника до страти, але він утікав з тюрем.

У липні 1944 року В. В. Порик був схоплений гестапівцями і страчений. У місті Аррасі, на стіні фортеці Сен-Нікез, біля якої розстріляний герой, встановлено меморіальну дошку. Похований у місті Енен-Льєтарі (Франція). На могилі героя в 1967—1968 рр. встановлено пам’ятник з червоного граніту, виготовлений у Радянському Союзі.

Поблизу села Курилівки зберігся курганний могильник. Під час розкопок там знайдено поховання доби бронзи та скіфських часів.

Ваш комментарий