Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Яворовка

Административно-территориальное деление

Яворовка (укр. Яворівка) — село, центр сельского совета Песчанского района Винницкой области.

Село относится к историко-этнографическому региону Подолье.

История городов и сел УССР 1972 год

Яворівка (до 1964 року — Попелюхи) — село, центр сільської Ради, віддалене на 12 км від районного центру та на 4 км від залізничної станції Рудниця. Населення — 2148 чоловік.

На території Яворівки — центральна садиба колгоспу ім. Чкалова, який обробляє 3340 га землі, у т. ч. орної 2309 га; під садово-городніми культурами — 93 га, під лісами — 239 га. Це високопродуктивне, спеціалізоване господарство відгодівлі свиней на м’ясо. У 1970 році колгосп виробив на 100 га сільськогосподарських угідь 102 цнт м’яса, 288 цнт молока. Колгосп має 3 ставки.

В селі є середня школа, клуб, бібліотека, стаціонарна кіноустановка, дільнична лікарня, будинок тваринника, двоє дитячих ясел, будинок механізаторів.

Працює в селі 48 комуністів (організація існує з 1938 року), комсомольців є на обліку 84 (організація створена у 1921 році).

Уперше в письмових джерелах село згадується на початку XVIII ст. За переказами, назва села походить від попелу на місці спаленого лісу. Заснували село гайдамаки. У 1885 році сталося заворушення селян, які захопили частину землі поміщика і зорали її. Для придушення виступу до села ввели війська.

У травні 1905 року в Попелюхах відбулися селянські страйки, селяни добилися підвищення заробітної плати. 1917 року, ще до проголошення Радянської влади, селяни почали розподіляти землю. У 1920 році в селі стояли бійці Г. І. Котовського.

У Яворівці споруджено пам’ятник воїнам-землякам, що загинули в боротьбі з фашистами.

Ваш комментарий