Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Волинська область

Райони області

Міста обласного значення

Історія області

В Іпатіївському літописі під 981 роком зазначається, що земля дулібів-волинян входить в Київську Русь. Князь Володимир Великий заклав місто неподалік від давнього городища Волинь й назвав його Володимиром. У «Повісті минулих літ» згадується, що в 988 році князь Володимир Святославович віддав це місто своєму синові Всеволоду в удільне володіння.

Наприкінці X століття адміністративним центром у складі Київської Русі був Володимир, в XII столітті територія області входила до складу Волинського князівства, 1199—1340 до Галицько-Волинського князівства. Об’єднання Галичини і Волині було здійснено волинським князем Романом Мстиславичем, сином Великого князя Київського Мстислава Ізяславича, водночас князь Роман сів на Київський Престол і прийняв титул Великого князя Київського. На початку XIII століття князь Роман перетворився на наймогутнішого правителя Східної Європи, якого літописці називали «великим князем», «самодержцем усієї Руси» та «царем в Руській землі».

З 1323 Східна Волинь, а з 1340 більшість земель Волині належала до володінь Великих князів Литовських.

Боротьба Польці і Литви заверщилась поділом Волині у 1393 році, більшу частину було закріплено за Великим князівством Литовським, Холмську землю приєднано до Корони Польської. 1442–52 правителем Волині був — Великий князь Литовський і Руський Свидригайло Ольгердович. Наприкінці правління наполіг на присязі волинських князів та панів Великому князівству Литовському та запросив литовські війська до волинських замків, щоб попередити їх захоплення Польським королівством.

Відомо, також, що в 1506 р. маршалком Волинської землі був Федько Янушкевич, а з 1507 р. Острозький Костянтин Іванович.

Землі Волині як територіально-політичне утворення з 1566 року називались Волинське воєводство Великого князівства Литовського і Руського до 1569 року та в Речі Посполитій до 1792 року.

Народ повставав проти наруги поневолювачів. В 1592—1593 роках волиняни були в загонах повстанців Христофора Косинського, в 1594—1596 ро­ках — серед козаків Северина Наливайка, який 1595 року на деякий час здобув місто Луцьк.

Частина західних земель Волині у 1772–1918 роках входила в склад Австрійської імперії, як Королівство Галичини та Волині, утвореного на землях Королівства Русі (Галицько-Волинського князівства), після 1-го поділу Речі Посполитої 1772 року.

З другим поділом Польщі 1793 року частина Східної Волині відійшла до складу Російської імперії, а в 1795 році, після третього поділу, — вся Західна Волинь увійшла до Росії. Була утворена Во­линська губернія. Волинська губернія як адміністративно-територіальна одиниця Російської імперії з 1804 року проіснувала по 1917 рік.

Після другого поділу Речі Посполитої в 1793 році, східна частина Волині відійшла до Всеросійської імперії і стала називатися Заславським намісництвом з центром в Заславі, а після третього поділу Польщі в 1795 році до Імперії було приєднано і західну частину Волині. Нове адміністративне утворення отримало назву Волинське намісництво.

Під час Першої світової війни через Волинь декілька разів проходила лінія фронту між російськими і австро-німецькими військами.

Жовтневий переворот 1917 року у російській імперії, повалення самодержавства сприяли утворенню в Україні Центральної Ради на чолі з Михайлом Грушевським. З утворенням УНР відновлювалась українська державністі, так за Берестейським миром, підписаним 9 лютого 1918 року, Берестейщина, Холмщина і Підляшшя увійшли до складу Української Народної Республіки. У березні 1918 року в складі УНР утворене Холмське губерніальне староство (губернія), адміністративним центром якого стає Берестя.

1918–20 терени Волині — це арена збройної боротьби Армії УНР з польськими і російськими військами.

За Ризьким миром 18 березня 1921 року волинські землі Берестейщини, як і вся Західна Україна, увійшла до складу Польщі. Утворюється Волинське воєводство з центром у Луцьку, яке охоплювало територію сучасної Волинської, Рівненської та північ Тернопільської області.

Після захоплення влади у російській імперії більшовиками розпочався наступ Радянської росії на Україну. На Волині радянську владу проголошувала 126 дивізія. У 1918 році Волинь була окупована німецькими військами, у грудні 1918 року в Луцьку й інших містах знаходилися військові сили Директорії. З травня 1919 року Волинь окупують поляки, а вже у липні 1920 року окупували війська російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки.

У вересні 1939 року відповідно до пакту Молотова — Ріббентропа СРСР і Німеччина розділили між собою територію Польщі, яка зазнала повної поразки від німецької армії. Попри український національний характер регіону, Берестейщина була приєднана до БРСР. Кордон між УРСР і БРСР прокладено не за етнічною білорусько-українською межею, а за адміністративною межею між Волинським і Поліським воєводствами з частковим випрямленням шляхом приєднання до УРСР Камінь-Каширського повіту та окремих сіл Кобринського і Дорогичинського повітів. Рішення не враховувало думку місцевого населення та було ухвалене винятково на основі адміністративної належності регіону в складі попередніх держав. Питання входження Поліського воєводства до України підтримав й голова уряду УРСР Микита Хрущов, проте Сталін відхилив його звернення. Активно за приєднання Берестейщини до БРСР ж виступав перший секретар ЦК Компартії Білоруської РСР Пантелеймон Пономаренко. Україна внаслідок такого поділу зазнала значних демографічних, територіальних і економічних втрат.

27 листопада 1939 року утворюється Волинська область з п’яти повітів Волинського воєводства (Горохівський, Ковельський, Любомльський, Луцький і Володимирський) і одного (Каширський) — Поліського.

22 червня 1941 року Волинь однією з перших зазнала нападу гітлерівської Німеччини. Під сильним натиском сил нацистів відступили переважаючі частини розміщеної на Волині 5-ї армії. 8 липня 1941 року область повністю окупували гітлерівці.

14 жовтня 1942 року територія Волині стала центром формування УПА — Українська повстанська армія — військово-політичне формування, що діяло в Україні аж до 1956 року, як бандерівське озброєне крило Організація українських націоналістів. У квітні 1943 року на території Волині відбулась унікальна подія — була проголошена Колківська республіка — повстанська республіка площею приблизно у 2,5 тисячі квадратних кілометрів, на визволеній загонами УПА від нацистів території.

Історичний референдум народу 1 грудня 1991 року абсолютною більшістю — 92 відсотками голосів підтвердив їхнє прагнення до волі та свободи.