Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Массандра

Административно-территориальное деление

Массандра (укр. Масандра) — поселок, городского типа, центр поселкового совета, подчинен Ялтинскому городскому совету Автономной Республики Крым.

Массандровскому поселковому совету подчинены поселки городского типа Отрадное, Восход, Никита, Советское.

История городов и сел УССР 1971 год

Масандра — селище міського тилу (з 1941 року), центр селищної Ради. Розташована за 3 км від Ялти. Через селище проходить автошлях Ялта — Сімферополь. Населення — 3800 чоловік. Селищній Раді підпорядковані селища Ботанічне, Відрадне, Восход, Совєтське.

У Масандрі розміщені винокомбінат «Масандра», комбінат харчування, база-холодильник, фабрика морозива і цех сухого льоду, відділок вішорадгоспу «Лівадія».

Комбінат «Масандра» об’єднує 13 заводів первинного виноробства і 10 винорадгоспів, розташованих на Південному березі Криму. У радгоспах «Алушта», «Морський» і «Судак» здійснюється повний цикл виробництва марочних та ординарних вив.

Головний завод комбінату, який міститься в селищі, випускає 28 марок високоякісних десертних, міцних і столових вин, 11 з них присвоєно Знак якості. На заводі щорічно виробляється понад 1680 тис. дкл виноградних вин.
У 1949 році Головний завод за заслуги в розвитку вітчизняного  виноробства   нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора. Винам комбінату на міжнародних конкурсах присуджені 2 кубки «Гран-Прі» і 126 золотих та срібних медалей. За перевиконання соціалістичних зобов’язань на честь 50-річчя Радянської влади його колективу вручено пам’ятний Червоний прапор ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС. 267 передовиків комбінату нагороджено орденами й медалями. Звання Героя Соціалістичної Праці удостоєний головний іиженер-винороб комбінату І.Н. Околєлов, орденом Леніна відзначено директора комбінату С.І. Власенка і начальника цеху розливу Головного заводу М.Й. Саржиска, орденом Жовтневої Революції — керуючого відділком радгоспу «Лівадія» О.П. Жданова.

У селищі є державне професійно-технічне училище на 850 місць, яке готує штукатурів, мулярів, теслярів та електриків, восьмирічна школа, в якій 22 вчителі навчають 330 дітей; працюють кінотеатр на 450 місць, бібліотека з книжковим фондом 12,5 тис. примірників, амбулаторія, дитячі ясла та садок, 10 магазинів і 4 їдальні.

На обліку в 6 партійних організаціях перебувають 177 комуністів, в 4 комсомольських — 105 членів ВЛКСМ.

Виникнення Масандри належить до 1730— 1750 років. У 1889 році засноване виноробне підприємство «Масандра». Радянська влада встановлена у січні 1918 року.

У селищі Ботанічному міститься Нікітський державний ботанічний сад — науково-дослідний й кудьтурно-освітний заклад в системі Міністерства сільського господарства СРСР. Засновано сад 1812 року російським    ботаніком X.X. Стевеном. Загальна площа саду — 272 га, з них 120 га — площа заповіднику і 38 га — площа  виробничо-експериментальних   господарств. У колекціях саду налічується понад 11 тис. видів і форм деревних, чагарникових і трав’янистих рослин усіх широт земної кулі. У чотирьох дослідних парках саду — Верхньому,   Нижньому, Приморському і Монтодорі — на площі понад 30 га ростуть 30500 деревних та чагарникових рослин. Профіль його діяльності — вивчення світових рослинних ресурсів і природної флори Криму; розробка  наукових  основ  інтродукції і селекції високоврожайних і стійких сортів кісточкових, субтропічних плодових і горіхоплідних культур, ефіроносів, пряних, декоративних та  квіткових  рослин; розробка раціонального використання  грунтово-кліматичних умов  при вирощуванні перелічених груп рослин та заходів боротьби з їх шкідниками і хворобами. Багато років сад е постійним учасником   ВДНГ. 1971 року сад удостоєно диплома ВДНГ 1-го ступеня, трьох атестатів 1-го ступеня. 12 співробітників нагороджено медалями виставки. У 1962 році сад нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора. Тут працюють 108 наукових працівників, у т. ч. 5 докторів, 68 кандидатів наук. Серед них відомі вчені, заслужені діячі пауки УРСР — М.А. Кочкін, М.І. Рубцов, лауреати Державної премії — О.А. Ріхтер, Н.К. Арепдт, І.М. Рябов, К.Ф. Костина, А.С. Коверга. Підтримуються зв’язки а зарубіжними науково-дослідними установами та фірмами.

Щорічно   сад відвідують близько 670 тис. екскурсантів.

Збереженням і розведенням флори та фауни Південного берега Криму займається відділення «Грушова поляна» Кримського державного заповідно-мисливського господарства, яке розташоване на 9-му кілометрі автошляху Масандра — Красний Камінь.

Поблизу Масандри виявлено залишки таврського могильника, античних поселень, могильника і катакомби I—III ст., досліджено також монастир XII—XV ст., розписаний фресками з унікальною кам’яною різьбою.

Большая Советская Энциклопедия 1969 — 1978 гг.

Массандра — посёлок городского типа в Крымской области УССР, в 5 км к востоку от Ялты. В М. — крупный виноградо-винодельческий комбинат «Массандра». Приморский климатический курорт на Южном берегу Крыма. Лечебные средства: аэрогелиотерапия, виноградолечение (сентябрь — ноябрь), морские купания (с июня по октябрь).

Энциклопедический словарь Ф.А. Брокгауза и И.А. Ефрона 1890 — 1907 гг.

Массандра — имение на южном берегу Крыма, смежно с Ялтой. В прошлом столетии в Массандре было греческое селение, жители которого в 1779 г. были переселены в Мариупольский у. После присоединения Крыма к России, кн. Потемкин подарил Массандру графине Потоцкой, после которой, переходя из рук в руки, оно перешло, в 1888 г., в удельное ведомство. До 40 дес. виноградников.

1 комментарий

  1. http://www.surnameindex.info/news:

    http://www.surnameindex.info/info/tavrida/yalta/massandra/index.html

    Некоторые фамилии жителей им. Массандра (1912):
    Адрущенко
    Барсуков
    Боев
    Борисов
    Боцюровский
    Величко
    Волков
    Волошин
    Воронков
    Гаврилкин
    Ганусенко
    Горемыкин
    Гусаренко
    Данилкин
    Донцов
    Дубовик
    Журавлев
    Здоренко
    Караваев
    Кирьян
    Коваль
    Колодий
    Кондратенко
    Копылов
    Кудренко
    Кузин
    Курисько
    Лапшин
    Лебедев
    Лобанов
    Лошаченко
    Мальцев
    Мартыно (см. Крымский конный полк)
    Морозов
    Мочула
    Мышкин
    Нагога
    Немченко
    Несвятов
    Новиков
    Овчаренко
    Пастухов
    Пернов
    Пивень
    Полосин
    Посудин
    Привалов
    Присяжнюк
    Сальников
    Сергиенко
    Скринник
    Слюсарев
    Смолин
    Стефанович
    Ткаченко
    Товстошкур
    Толбаев
    Трофимов
    Троянов
    Турков
    Уточкин
    Хархута
    Циммерберг
    Чаленко
    Чернега
    Чернецкий
    Шафрон

    surnameindex * gmail * com

Ваш комментарий