Меню Закрыть меню Историко-генеалогическая
база данных Украины

Массандра

Административно-территориальное деление

Массандра (укр. Масандра) — поселок, городского типа, центр поселкового совета, подчинен Ялтинскому городскому совету Автономной Республики Крым.

Массандровскому поселковому совету подчинены поселки городского типа Отрадное, Восход, Никита, Советское.

История городов и сел УССР 1971 год

Масандра — селище міського тилу (з 1941 року), центр селищної Ради. Розташована за 3 км від Ялти. Через селище проходить автошлях Ялта — Сімферополь. Населення — 3800 чоловік. Селищній Раді підпорядковані селища Ботанічне, Відрадне, Восход, Совєтське.

У Масандрі розміщені винокомбінат «Масандра», комбінат харчування, база-холодильник, фабрика морозива і цех сухого льоду, відділок вішорадгоспу «Лівадія».

Комбінат «Масандра» об’єднує 13 заводів первинного виноробства і 10 винорадгоспів, розташованих на Південному березі Криму. У радгоспах «Алушта», «Морський» і «Судак» здійснюється повний цикл виробництва марочних та ординарних вив.

Головний завод комбінату, який міститься в селищі, випускає 28 марок високоякісних десертних, міцних і столових вин, 11 з них присвоєно Знак якості. На заводі щорічно виробляється понад 1680 тис. дкл виноградних вин.
У 1949 році Головний завод за заслуги в розвитку вітчизняного  виноробства   нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора. Винам комбінату на міжнародних конкурсах присуджені 2 кубки «Гран-Прі» і 126 золотих та срібних медалей. За перевиконання соціалістичних зобов’язань на честь 50-річчя Радянської влади його колективу вручено пам’ятний Червоний прапор ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС. 267 передовиків комбінату нагороджено орденами й медалями. Звання Героя Соціалістичної Праці удостоєний головний іиженер-винороб комбінату І.Н. Околєлов, орденом Леніна відзначено директора комбінату С.І. Власенка і начальника цеху розливу Головного заводу М.Й. Саржиска, орденом Жовтневої Революції — керуючого відділком радгоспу «Лівадія» О.П. Жданова.

У селищі є державне професійно-технічне училище на 850 місць, яке готує штукатурів, мулярів, теслярів та електриків, восьмирічна школа, в якій 22 вчителі навчають 330 дітей; працюють кінотеатр на 450 місць, бібліотека з книжковим фондом 12,5 тис. примірників, амбулаторія, дитячі ясла та садок, 10 магазинів і 4 їдальні.

На обліку в 6 партійних організаціях перебувають 177 комуністів, в 4 комсомольських — 105 членів ВЛКСМ.

Виникнення Масандри належить до 1730— 1750 років. У 1889 році засноване виноробне підприємство «Масандра». Радянська влада встановлена у січні 1918 року.

У селищі Ботанічному міститься Нікітський державний ботанічний сад — науково-дослідний й кудьтурно-освітний заклад в системі Міністерства сільського господарства СРСР. Засновано сад 1812 року російським    ботаніком X.X. Стевеном. Загальна площа саду — 272 га, з них 120 га — площа заповіднику і 38 га — площа  виробничо-експериментальних   господарств. У колекціях саду налічується понад 11 тис. видів і форм деревних, чагарникових і трав’янистих рослин усіх широт земної кулі. У чотирьох дослідних парках саду — Верхньому,   Нижньому, Приморському і Монтодорі — на площі понад 30 га ростуть 30500 деревних та чагарникових рослин. Профіль його діяльності — вивчення світових рослинних ресурсів і природної флори Криму; розробка  наукових  основ  інтродукції і селекції високоврожайних і стійких сортів кісточкових, субтропічних плодових і горіхоплідних культур, ефіроносів, пряних, декоративних та  квіткових  рослин; розробка раціонального використання  грунтово-кліматичних умов  при вирощуванні перелічених груп рослин та заходів боротьби з їх шкідниками і хворобами. Багато років сад е постійним учасником   ВДНГ. 1971 року сад удостоєно диплома ВДНГ 1-го ступеня, трьох атестатів 1-го ступеня. 12 співробітників нагороджено медалями виставки. У 1962 році сад нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора. Тут працюють 108 наукових працівників, у т. ч. 5 докторів, 68 кандидатів наук. Серед них відомі вчені, заслужені діячі пауки УРСР — М.А. Кочкін, М.І. Рубцов, лауреати Державної премії — О.А. Ріхтер, Н.К. Арепдт, І.М. Рябов, К.Ф. Костина, А.С. Коверга. Підтримуються зв’язки а зарубіжними науково-дослідними установами та фірмами.

Щорічно   сад відвідують близько 670 тис. екскурсантів.

Збереженням і розведенням флори та фауни Південного берега Криму займається відділення «Грушова поляна» Кримського державного заповідно-мисливського господарства, яке розташоване на 9-му кілометрі автошляху Масандра — Красний Камінь.

Поблизу Масандри виявлено залишки таврського могильника, античних поселень, могильника і катакомби I—III ст., досліджено також монастир XII—XV ст., розписаний фресками з унікальною кам’яною різьбою.

Большая Советская Энциклопедия 1969 — 1978 гг.

Массандра — посёлок городского типа в Крымской области УССР, в 5 км к востоку от Ялты. В М. — крупный виноградо-винодельческий комбинат «Массандра». Приморский климатический курорт на Южном берегу Крыма. Лечебные средства: аэрогелиотерапия, виноградолечение (сентябрь — ноябрь), морские купания (с июня по октябрь).

Энциклопедический словарь Ф.А. Брокгауза и И.А. Ефрона 1890 — 1907 гг.

Массандра — имение на южном берегу Крыма, смежно с Ялтой. В прошлом столетии в Массандре было греческое селение, жители которого в 1779 г. были переселены в Мариупольский у. После присоединения Крыма к России, кн. Потемкин подарил Массандру графине Потоцкой, после которой, переходя из рук в руки, оно перешло, в 1888 г., в удельное ведомство. До 40 дес. виноградников.

Ваш комментарий