Меню Закрыть меню Историко-генеалогическая
база данных Украины

Кищенцы

Административно-территориальное деление

Кищенцы (укр. Кищенці) — cело, центр сельского совета Маньковского района Черкасской области.

Похилевич Л. И. Сказания о населенных местностях Киевской губернии 1864 г.

Кищинцы, село в 30-ти верстах от Умани, близ дороги из этого города в Ставища, на половине расстояния между селами Цыбермановкою и Вороным. Село расположено при вершинах ручья соединяющегося за урочищем Монастырком с рекою Маньковкою. Жителей обоего пола 1602 В 3-х верстах от села в лесу находится образцовая пасека и училище пчеловодства для военных поселян.
Церковь Покровская, деревянная, построена 1798 года; земли имеет 35 десятин. В жалованье причту отпускается 194 рубля.

История городов и сел УССР 1972 год

Кищенці — село, центр сільської Ради. Розташовані за 12 км на північ від районного центру, за 17 км від залізничної станції Поташ і за 8 км від автотраси Київ—Одеса. Населення — 2018 чоловік.

За колгоспом ім. Карла Маркса, центральна садиба якого розміщена в селі, закріплено 3429,1 га сільськогосподарських угідь, у т. ч. 3187 га орної землі. Господарство спеціалізується на вирощуванні зернових і технічних культур та виробництві молока і м’яса. Колгосп має млин, деревообробну і механічну майстерні, пилораму.

У Кищенцях працюють середня школа, будинок культури, бібліотека з фондом 12 тис. книг, медичний пункт, пологовий будинок, дитячий садок, відділення зв’язку, ощадна каса.

Дві партійні організації налічують 64 комуністи, дві комсомольські — 122 члени ВЛКСМ.

За досягнення у праці 119 трудівників села удостоєно урядових нагород.

Вперше село згадується на карті Г. Л. де Боплана 1649 року. В 1924 році 18 незаможних селянських господарств об’єдналися в комуну ім. В. L Леніна.

У роки Великої Вітчизняної війни 344 жителі села захищали Батьківщину, з них 176 — загинуло, 155 — відзначено орденами й медалями.

1952 року в Кищенцях відкрито пам’ятник на братській могилі воїнів, полеглих під час визволення села, 1968 року — обеліск Слави односельцям, які віддали життя за Вітчизну.

В селі встановлено бюсти Карлу Марксу і В. І. Леніну.

Тут народилися: кандидат історичних наук В. Т. Білан, кандидат сільськогосподарських наук С. М. Рогаченко, кандидат медичних наук Г. С. Яцула.

Археологические памятники с. Кищенцы

Курганы медной скифо-сарматской эпохи 3 км. на северозапад от села.

Рекомендуемая литература по с. Кищенцы

Лисогор П. Дрофа А. Кищенці. Книга пам’яті й життя// ПП «Телерадіокомпанія ІК». – К.: 2011

Ваш комментарий