Меню Закрити меню Історико-генеалогічна
база даних України

Веселовка

Административно-территориальное деление

Веселовка (укр. Веселівка) — село, центр сельского совета Новомиргородского района Кировоградской области.

Веселовскому сельскому совету подчинено село Арсеневка.

Село относится к историко-этнографическому региону Среднее Поднепровье (Надднепрянщина).

История городов и сел УССР 1972 год

Веселівка — центр сільської Ради, розташоване за 27 км на південний схід від районного центру і залізничної станції Новомиргород. Населення — 550 чоловік. Сільраді підпорядковані села Вись, Ковалівка.

У Веселівці міститься центральна садиба колгоспу ім. 40-річчя ВЛКСМ, за яким закріплено 3999 га сільськогосподарських угідь, з них 3759 га орної землі. Виробничий напрям господарства — вирощування пшениці, кукурудзи, цукрових буряків, соняшнику, виробництво м’яса і вовни. У колгоспі трудяться кавалери ордена Леніна — комбайнер П.М. Рибальченко, К.І. Шевченко, ордена Трудового Червоного Прапора — механізатор І.Т. Щасливий та інші. Всього орденами й медалями відзначено 79 колгоспників.
Працюють восьмирічна школа, де 9 вчителів навчають 85 дітей. Є будинок культури, бібліотека з фондом 13,5 тис. книг, три акушерські і аптечні пункти, трое дитячих ясел на 150 місць, три магазини, пошта.

У Веселівці — 29 комуністів і 40 комсомольців.

Засноване село наприкінці XVIII ст. селянами-втікачами з Полтавщини і Київщини.

У Веселівці Радянську владу встановлено в лютому 1918 року.
У 1918 році трудящі Веселів ки для підтримки повсталого Канежа організували загін з 50 чоловік. Після придушення Канізького повстання 22 селян було розстріляно, а одного з активних учасників виступу Я.Я. Юрченка вороги повісили на крилі вітряка на околиці Канежа.

В період тимчасової окупації села фашисти розстріляли 20 підпільників, спалили більшу частину будівель. Близько двох місяців взимку 1944 року точилися бої за Веселівку, яка сім разів переходила з рук у руки. 210 радянських воїнів загинули в боях за визволення села. На їх могилі веселівці спорудили пам’ятник.

У с. Арсенівці (тепер входить до складу Веселівки) народився і провів дитячі роки І. К. Карпенко-Карий (Тобілевич) (1845—1907) — видатний український драматург, актор, режисер і громадський діяч. При місцевій школі створено меморіальну кімнату-музей І.К. Карпенка-Карого. На приміщенні школи встановлена меморіальна дошка. Щороку в день народження великого земляка в селі відбуваються літературні читання, силами місцевих аматорів здійснюється постановка його п’єс.
Біля Веселівки досліджено курган з похованням доби бронзи (II тисячоліття до н. ери).

Ваш комментарий